Istanbul - mesto na dvoch kontinentoch.

Autor: Erika Kladna | 10.3.2016 o 10:00 | Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1847x

Do Istanbulu sme sa vybrali spríjemniť si predĺžený víkend, a dopriať oddych po skúškovom období. Aj napriek negatívnym ohlasom okolia sme do lietadla nasadali s nadšením. A to sme ešte netušili, že sa ešte s väčším budeme vracať.

Pár minút v Turecku …

Vystupujeme večer na vzdialenejšom letisku Sabiha Gokcen, ktoré leží v Ázii, avšak, iba hodinku od Istanbulu. Ten pocit, že ste dve hodiny predtým boli v Európe a už ste v Ázii je magický. Vďaka perfektným značeniam transfer do mesta nachádzame behom pár minút. Nasadáme do autobusu – otobusu po turecky, ktorý nás zavezie do centra “diania”. Míňame hneď niekoľko majestátnych mešít ale po kebap shope ani stopy. Jedia to tu vôbec?

Jedia…ale…

Naša prvá zastávka bola pochopiteľne v kebap shope, ktorých bolo na rušnej ulici, kde nás vysadil autobus, hneď niekoľko. Nemárnili sme čas hľadaním, vošli sme hneď do prvej reštaurácie, kde nás s úsmevom vítal jeden z mnohých zamestnancov reštaurácie. Objednávame si kebap, otázka aký, ani nepadla. Majú iba jeden, jahňací. Po prvom zakusnutí nám bolo jasne že kebap z obchodnej v Bratislave by sotva nejaký Turek zjedol s úsmevom na tvári.

Sto ľudí sto chutí. Ten “náš” je ale lepší .

Po večernej prechádzke do hotela si líhame do postele s prianím, nech je už ráno a my môžme ísť objavovať.

Druhý deň…

Na druhý deň sa budíme o 6 ráno na modlitby z miestneho rozhlasu, ktorý bol ako naschvál presne pod oknami nášho hotela. Po chvíľke zdesenia ďakujem za ranný budíček a možnosť pozrieť si mesto hneď z rána.

Netrvalo dlho… krátka prechádzka k nádhernej mešite Sultan Ahmet – modrá mešita, ktorá vôbec nie je modrá ale aj to stačilo na to, aby táto mešita prebrala slávu svojej “staršej sestre” mešite Hagia Sophia a my sme boli “in love” .

Prívlatok mystické, romantické, orientálne… má Istanbul právom. Okolo mešity pobehujeme s foťakom v ruke zprava, zľava a neveriacky krútime hlavou nad tou krásou. Ako toto mohol postaviť človek v 16. storočí?

V našom objavovaní pokračujeme ďalej. Naše túlavé topánky nás zavedú do Topkapi Paláca, v ktorom v čase jeho najväčšej slávy bývalo až 3 tisíc rezidentov.

Ďalšia zastávka Egyptský trh. Jasáme nad výberom všetkého možného, to ešte netušíme, čo nás čaká zajtra v Grand Bazáre.

Náš deň ukončíme prechádzkou na Taksim square. ktoré sa stalo akýmsi centrom istanbulského moderného európskeho spôsobu života. Dostať sa tam musíme cez rušnú štvrť a známy 1,5 kilometrový bulvár Istikal Avenue krorý by mohol počtom reštaurácii, obchodov, kín konkurovať aj známej 5tej avenue v New Yorku.

Na tretí deň

Budíme sa s ľúbozvučnými tónmi Islamských modlitieb, ktoré dookola opakuje z miestneho rozhlasu jeden z veriacich. Trochu smutne pozeráme cez okno na neutíchajú dážď, ale ani ten nás neodradil užiť si náš posledný deň v bráne Ázie a perle Orientu. Smútok netrval dlho…

Naše kroky viedli do “chrámu” všetkých nákupných maniačok. Grand Bazar. Vyše 1200 obchodov na 45 hektárov 12 hlavných budov s 22 bránami.  Zamestnaných je tu približne 20 tisíc ľudí. A my sme nenašli ani jedného, ktorý by sa otravnosťou dal čo i len trošku prirovnať obchodníkom v Egypte. Aj vďaka tomu boli nákupy príjemné. Fejkami sa to tam len hýrilo, my sme si však zgustli na tom, že pod jednou strechou nakúpime všetky suveníry a darčeky známym.

Najlepšie miesto, kde zakončiť predĺžený víkend .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?